5 čínských elementů

13. září 2010 v 19:07 | . |  Pan Kapka
 • 5 čínských elementů je dřevo, oheň, země, kov a voda. Na počátku Číňané pouze věděli, že těchto 5 elementů je nezbytných pro každodenní život. Později však objevili vlastnosti těchto pěti prvků a jejich vzájemné vztahy, to jim umožnilo pochopit svět.

  Během šedesátiletého cyklu se každé zvíře ve znamení čínského zvěrokruhu kombinuje s 5 elementy. Těchto 5 prvků se dále dělí na kladný a záporný pól Jin a Jang. Obě tyto síly jsou symbolem neustalé proměny a harmonie, síly nemohou existovat samostatně a tvoří předpoklad pro stvoření pěti energií vyjádřených 5 prvky.
  Mezi pěti elementy existují vztahy tvoření nebo ničení. V cyklu tvoření Dřevo živí oheň, z nějž vzniká Země. Z ní se doluje Kov, který podporuje Vodu a ta obratem živí Dřevo. Vše se opakuje v nekonečném cyklu. V cyklu ničení Dřevo ovládá Zemi, která absorbuje Vodu. Ta zase hubí Oheň, který taví Kov a ten obratem típe Dřevo. Kruh se opět uzavírá. V těchto vztazích je jeden vždy tvůrcem (ovladatelem) a ten druhý je tímto tvůrcem vytvářen (ovládán).
  Malý příklad, jaký živel ovládá konkrétní rok, ve kterém jsi se narodil:
  Dřevo 1964, 1965; 1974, 1975; 1984, 1985; 1994, 1995
  Oheň 1966, 1967; 1976, 1977; 1986, 1987; 1996, 1997
  Země 1968, 1969; 1978, 1979; 1988, 1989; 1998, 1999
  Kov 1970, 1971; 1980, 1981; 1990, 1991; 2000, 2001
  Voda 1972, 1973; 1982, 1983; 1992, 1993; 2002, 2003 

 • Vliv 5 elementů na Vesmír a jedince:
  ElementVesmírJedinec
  Dřevorůst, rozkvět, postup, všechno to, co má již rozvinuté kořeny, které stále rostouovládaný, kontrolovaný, ohebný, avšak odolný prostorný, bez ústupků, přizpůsobivý
  Zeměúrodný, plodný, schopný tvořit, vyvíjet a vytvářetpevný, stabilní, houževnatý, schopný uskutečňovat, kráčet křížem krážem
  Kovtvrdý, souměrnýorganizátor, silný, stálý, neměnný
  Oheňsuchý, teplý, jeho význam neustále stoupádynamický, plný entuziasmu, zářící
  Vodamokrý, chladný, sestupujícíplanoucí, přizpůsobivý, vlídný, ochotný
  Pět elementůZ počátku teorie protikladné energie Jin a Jang a teorie pěti elementů existovaly nezávisle na sobě. Časem začaly tyto dvě teorie spolu splývat a dnes patří teorie Jin a Jang spolu s 5 elementy k hlavním pilířům nejenom čínského horoskopu, ale také čínské medicíny. Pět elementů ještě mnohem více prohlubuje chápání a vnímání těla, ducha a citu pro vzájemného působení. 5 elementů může být chápáno jako pět fází nebo proměn energie jin a jang. Symboly vody, dřeva, ohně, země a kovu představovaly spíše přírodní síly a společně formu dynamického celku, než aby byly elementy v doslovném smyslu.
  Každý z 5 elementů je spojen s určitým ročním obdobím, s některými emocemi, chutěmi, tělesnými orgány a barvami. Tato spojení také udávají typy na masáž shiatsu, typ na výběr léčivých nebo vonných bylinek, metodu a body v akupunktuře.
  Každý z pěti živlů reaguje vzájemně s ostatními a ovlivňují se navzájem, a proto jsou často zobrazeny v kruhu. Zdraví je výsledkem rovnovážného stavu mezi Jing a Jang: činnosti v rovnovážném stavu s odpočinkem, vzrušení v rovnovážném stavu s relaxaci atd. K poruše zdraví dochází v případě, že tyto protichůdné prvky nejsou v rovnováze. 
V této tabulce najdeš nejdůležitější vztahy:
Období /
Element
Fáze
Jin - Jang
Jinové
orgány
Jangové
orgány
Fáze
energie
Barva /
Emoce
Chuť
Zima / VodaJin plnýledvinymočové ústrojízáchrana strachslaná
Jaro / DřevoJang začínájátražlučníkroztažení hněv a zlostkyselá
Léto / OheňJang plnýsrdcetenké střevodosaženo vrcholu radosthořká
babí Léto / Zeměrovnováha
Jin/Jang
slezinažaludekrovnováha nepokoj, neklidsladká
Podzim KovJin začínáplícestřevakoncentrace a soustředění smutek, obavykyselá až ostrá
 • Voda
  Jméno čínského muže: JEN
  Jméno čínské ženy: KUEI
  Vládnoucí planeta: Merkur
  Přináší opravdu velkou schopnost vnímání a cítění prostřednictvím sluchu. Obohacuje základní znamení o dobrý sluch a hudební talent a obecně je u takového člověka posílen cit. Voda je často zastoupena u hudebníků, skladatelů a zpěváků. Při negativním vlivu se stávají tito zrozenci nenapravitelnými snílky, dokonce se mohou zcela odtrhnout od reálného života.
  Asociace: řeky, potoky, jezera, fontány, jezírka, modrá, černá barva, zrcadlo a sklo, zvlněné a zakřivené tvary, klikaté vzory, obrazy s vodou.


      Dřevo
Jméno čínského muže: CHIA
Jméno čínské ženy: YI
Vládnoucí planeta: Jupiter
Dává odvahu a schopnost vykročit za svým cílem a prosadit se. Přináší schopnost plnit předsevzetí, dává silnou vůli a jít kupředu. Lidé pod vlivem tohoto živlu mohou dosáhnout velkého úspěchu ve všem, co si stanoví za svůj cíl. Při negativním vlivu bývají dává Dřevo těmto zrozencům chorobní ambicióznost a agresivnost. Touží za každou cenu ovládat druhé a manipulovat jimi.
Asociace: stromy a rostliny, obdélníkové tvary, papír, dřevěný nábytek, podlaha, sloupy, barva zelená, hnědá, obrazy krajinek.
Kov
Jméno čínského muže: KENG
Jméno čínské ženy: HSIN
Vládnoucí planeta: Venuše
Dává velkou schopnost působit na druhé, oslňovat okolí a to nejen svým zjevem, ale především prostřednictvím mluveného projevu. Kov bývá často zastoupen u herců, řečníků, politiků, novinářů apod. Při negativním vlivu se stávají tito zrozenci výtržníky, kteří se touží za každou cenu předvést, musí být vždy středem pozornosti. Hodnotí podle prvního dojmu a dají na pozlátka.
Asociace: všechny kovové věci, kopule, koule, dveře a schody, kuchyňské nádobí, mince, hodiny, bílá, šedá, stríbrná a zlatá barva.


Země
Jméno čínského muže: WU
Jméno čínské ženy: CHI
Vládnoucí planeta: Saturn
Ovládá rozum. Do základního znamení vnáší buď velkou schopnost koncentrace, reálného uvažování, dobrou paměť nebo schopnost držet se rozumu spíše než fantazie a snů. Tento živel bývá často zastoupen u vědců, pedagogů, lidí, kteří pracují s penězi, u obchodníků atd. Při negativním vlivu přináší zrozenci touhu po požitcích, velmi materiální přístup k životu a neschopnost připustit cokoli, co by nebylo potvrzeno vědou nebo praxí.
Asociace: hlína, cihly a terakota, cement, kámen, čtvercový tvar, béžová, žlutá, oranžová, hnědá barva.Oheň
Jméno čínského muže: PING
Jméno čínské ženy: TING
Vládnoucí planeta: Mars
Vnáší do vlastností základního znamení velkou schopnost vidění, vnímání okolního světa prochází především tímto smyslem. Často se sním lze setkat u výtvarníků, fotografů, kameramanů apod. Při negativním vlivu Oheň přináší zrozenci neklidného ducha a chorobnou touhu po stále nových a nových prožitcích a informacích. Neustále touží být v centru dění.
Asociace: symboly slunce, svíčky, světla, lampy, trojúhelníky, ostré a špičaté tvary, červená barva, umělé materiály, obrazy slunce nebo ohně.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 micinka a šaojan micinka a šaojan | 6. února 2011 v 12:05 | Reagovat

dotoho lidi pište

2 Flamo Flamo | 20. února 2011 v 10:46 | Reagovat

husté!!

3 micinka a šaojan micinka a šaojan | 24. února 2011 v 13:01 | Reagovat

líbí

4 Naty Naty | Web | 26. února 2011 v 12:10 | Reagovat

:)))))

5 micinka a šaojan micinka a šaojan | 27. února 2011 v 13:07 | Reagovat

ahoj :-)

6 vipadněte zmrdi vipadněte zmrdi | 16. června 2011 v 7:37 | Reagovat

koko margot

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama